S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

NOVINKY

arr3Novinka 2018 Hydraulický moštovač 50 a 70l v provedení nerezPro rok 2018 jsem si připravili novinku - hydraulický lis na ovoce velikosti 50 a 70 litrů v... arr3Video kanál Mostovače CZ na YoutubeNa Youtube můžete nyní přes video kanál Moštovače CZ sledovat aktualizované prezentace a videa Lisů... arr3Lis na jablkaV naší nabídce nyní nově naleznete opravdu velký výběr lisů, drtičů a dalšího příslušenství pro... arr3Hydraulický moštovač 70lNově jsme do naší nabídky zařadili hydraulický moštovač o objemu 70l pro maximální nasazení.... arr3Celodřevěné moštovačeCelodřevěné lisy na ovoce od českého výrobce s dlouholetou tradicí nově naleznete zde     ...

KONTAKTY

Mostovace.cz
Třebotovice 2441
370 06 České Budějovice
tel: +420 731 350 351
info@mostovace.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 6 235 Kč
SKLADEM02. 10. 2016

Moštování jablek, dříve a dnes

Máte ovocný sad nebo zahradu s řadou ovocných stromů především jabloní? Už jste bedýnkami s jablky podělili všechny příbuzné, známé i kolegy v práci? Potom se naskytuje otázka podobná Nerudovskému kam s ním? Tentokrát se však nejedná o slamník, ale o jablka, kterých byl zrovna nadbytek.

 

Moštovač a lis ovoce


Pokud zavzpomínám na své dětství, kdy i my jsme řešili podobný problém. Rozhodli jsme se, že si z hojného nadbytku jablek vyrobíme mošt. Ale kde vzít nějaký moštovač a z toho tuto lahodnou šťávu vyrobit? V té době se nic podobného ani v obchodech nevyskytovalo. Protože můj dědeček byl muž činu a velice šikovný, tak si za pomoci kamaráda moštovač vyrobil. Skládal se ze dvou dílů, jeden byl již zmíněný lis na jablečný mošt a druhý byla bedna, ve které se drtila jablka na menší kousky před vložením  do moštovače.


Pak nastal ten správný čas. Sešli jsme se děti i dospělí včetně babičky a dědečka.  My děti jsme se s kbelíky rozběhly po zahradě sbírat ty krásné voňavé červené, žluté nebo zelené plody, tatínek je nabíral na kolečko a odvážel. Maminka s babičkou je umývaly ve staré  dětské vaničce a přendávaly do bedničky, ve které se palicí roztloukaly na menší kousky. Potom již putovaly do moštovače a my všichni jsme sledovali, jak vytéká sladká voňavá lahodná šťáva, ze které se všem sbíhaly sliny, a předháněli jsme se, kdo první ochutná. První příděl ovocné šťávy dostaly vždy děti.


Moštovače na lisování ovoce


Dnes však doba velmi pokročila. Na trhu je již velký výběr moštovačů, jak hydraulických, tak šroubových o různých velikostech od 6 do 70 litrů. Dostane se koupit i malý stolní moštovač na ovoce o objemu koše 3 litry. Před vložením do ovocného lisu můžete použít z velkého výběru drtičů ručních i elektrických. Získáte tak chutnou domácí šťávu bez chemických konzervantů. Mošt máte hotový během chvilky a můžete jím pohostit i nenadálou návštěvu. Už se nemusíte trápit s nadbytečnou úrodou jablek, ale můžete všechna zužitkovat. Vyrobte si i vy doma bio jablečný mošt.