Hlíva ústřičná sadba 15kg

- Kompletní specifikace
- Komentáře 0
- Ke stažení
- Hlíva ústřičná sadba 15kgdo 3 dnů275 Kč227 Kč bez DPH
V dnešní době jistě každý z nás slyšel o hlívě ústřičné a jejich pozitivních účincích na naše zdraví. Hlíva ústřičná posiluje imunitu, má antioxidační účinky, zvyšuje tvorbu červených krvinek, snižuje krevní tlak, cukr v krvi a cholesterol a k tomu ještě mnoho dalších pozitivních účinků na náš organizmus. Kromě toho hlíva obsahuje celou řadu vitaminů B, D, C, K, proteinů, sterolů, některé mastné kyseliny a stopové prvky chromu, mědi, železa, jódu, atd. Hlíva ústřičná je dřevokazná houba. Jako nezelený organizmus přijímá ze zelených organizmů, tedy stromů, spoustu látek, které jsou pro její život potřebné a kterými nepohrdneme ani my, lidé. Navíc hlíva obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organizmu maximálně vyhovuje.
Pěstování hlívy ústřičné:
1/ Pěstování v uzavřených prostorech
Sadba hlívy ústřičné vám umožňuje pěstovat v uzavřených prostorech vlastní hlívu po celý rok. Nejlépe se hlívě bude dařit ve sklepě, altánu nebo garáži. Hlíva ústřičná sadba se umisťuje do prostředí, ve kterém nepřesahuje teplota 22°C. Optimální teplota pro pěstování je 10-16°C. Příliš vysoké teploty jsou pro hlívu nevhodné, ta poté tvoří menší počet trsů a menší klobouky v nízké kvalitě.
Velice důležité je zajistit v místnosti, ve které plánujeme pěstování, přístup k dennímu světlu nebo zajistit umělé osvětlení (nejlépe žárovka fluorescenční barvy podobná dennímu světlu)!
- Počáteční fáze pěstování může probíhat v naprosté tmě, ale ihned po objevení prvních plodnic hub (z bílého porostu se začnou objevovat černé kloboučky velikosti špičky od zápalky) je nutné zpřístupnit denní světlo cca 8 hodin denně. Nutné je také větrání pro odstranění přebytečného oxidu uhličitého z místnosti
- Ve fázi vyrůstání plodnic (hub) a jejich růstu je třeba udržovat vysokou vlhkost cca 85%. Blok s podhoubím můžete umístit nad nádobu s vodou, tak aby se nedotýkal hladiny. Mlžení rozprašovačem je možné pouze v případě, že houby dosáhly velikosti alespoň 2cm. Při zalévání substrátu dbejte na to, aby houby nebyly mokré. Při zalévání pytle zvyšte větrání, aby se voda mohla vypařit cca do 2 hodin.
2/ Pěstování na čerstvém vzduchu
Pěstovat můžete od března do října včetně. Mráz ani sníh neohrozí řádně zavedené pěstování, ale nízká teplota zpomaluje proces rozvíjení podhoubí. Při pěstování ve volném prostoru, umístěte pytel se substrátem prorostlým podhoubím na stinné místo chráněné před větrem a přímým sluncem. Velice důležité je nevystavovat pytel přímému slunečnímu záření! Brzy na jaře nebo pozdě na podzim můžeme sadbu umístit do skleníku, pařeniště nebo fóliovníku. Důležité je ale tyto prostory zatemnit. Při teplotě 10-22° C se asi po dvou týdnech objeví první houby. V průběhu 3 až 4měsíců se houby objevují pravidelně v menších nebo větších intervalech tzv. vlnách.
Sklizeň:
Za optimálních podmínek můžete hlívu sklízet s přestávkami dvou až třech týdnů. Nejvhodnější dobou ke sklizni je když se okraje největších klobouků začínají narovnávat. Sbírejte celý trs! Nejúrodnější bývají první 3 vlny (2-3 měsíce pěstování). Pokud zjistíte, že sadba hlívy ústřičné je po druhé vlně příliš lehká a suchá, můžete ji ponořit do studené vody po dobu 2-3hod a pak postavit zpět na své místo.
Po každé sklizni je potřeba udržovat vysokou vlhkost, protože z vysušeného substrátu by vám nevznikla další úroda. Vhodné je zalévat místa kolem pytle se substrátem. Stejně důležité je vyčistit otvory od zbylých kořenů hub, kořen je potřeba vydlabat, aby se vzduch dostal do slámy v otvorech.
Substrát po pěstování hlívy ústřičné je vynikající organické hnojivo, které můžeme použít na zahradě.
Parametry:
- Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
- Místo pěstování: zastíněné místo, ve sklepě (v zahrádce)
- První úroda: za 2 týdny
- Předpokládané výnosy: cca 4-7 kg
- Teplotní podmínky: +6ºC ~ + 19ºC
- Hmotnost baleni: cca 15 kg
- Pracnost: jednoduchá