Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Sadba hub
  3. Lesní houby
  4. Liška obecná (houba) - substrát pro pěstování

Liška obecná (houba) - substrát pro pěstování

Liška obecná (houba) je jedna z nejpopulárnějších a nejčastěji konzumovaných hub. Roste od června do listopadu, velmi hojně, od nížin až po horské stu... celý popis
Dostupnost
do 3 dnů
247 Kč
204 Kč
bez DPH
ks
Číslo produktu:Z016Hou
Typ houby:Liška obecná
Kompletní specifikace

Liška obecná (houba) je jedna z nejpopulárnějších a nejčastěji konzumovaných hub. Roste od června do listopadu, velmi hojně, od nížin až po horské stupně, vždy ve spojení s břízou. Vyroste i mimo les v parcích a zahradách, často v trávě.

Využití v kuchyni: Liška obecná je jedlá a velmi ceněná houba se specifickým aroma. Díky obsahu chuťových látek rozpustných v tucích se výtečně vyjímá ve smetanových omáčkách. Je vhodná k nakládání do octa.

Liška obecná houba

Návod na pěstování:

1/ Místo vhodné k pěstování lišek:

Místo pro lišku obecnou je vhodné volit s ohledem na její přirozené stanoviště, kterým jsou jehličnaté lesy a háje. Nejvhodnější je stanoviště s lesními dřevinami (smrk, borovice, dub…). Ideální je stinné a klidné místo.

2/  Liška obecná (houba) – substrát pro pěstování – příprava:

Mycelium houby z balení je nutné smíchat s 5 litry rašeliny (ideálně navlhčené) a 1 litrem dřevěného uhlí (můžeme použít popel z ohniště nebo krbu kde bylo použito pouze dřevo). Pro zlepšení parametrů substrátu je vhodné doplnit o 0,5 l sádry a 0,5 l vermikulitu nebo perlitu. Promísený substrát navlhčíme, tak aby při zmáčknutí vyteklo pár kapek vody.

3/ Dávkování:

Vykopejte několik menších děr kolem stromu (nejlépe, aby byly vidět kořeny), vsypte okolo 0,5 l připraveného substrátu a zakryjte 5 centimetrovou vrstvou zeminy. V místech kde jsme tak to nasypali substrát je vhodné použit mulčovací kůru, jehličí nebo listí. Takto připravené místo nevyžaduje žádné další úpravy, jen občas podlít menším množstvím vody. Hlavně v období, kdy 10 až 14 dní nepršelo. Zakládat sadbu lze od dubna do pozdního podzimu, ale první houby se mohou objevit až po 2-3 letech od založení.

Postup pěstování lišekLiška obecná - substrát pro pěstování je založeno na mykorhize, což je symbióza hub s rostlinami. Houba čerpá živiny z rostlin a rostlina díky mykorhize rozšiřuje kořenový systém a tak snáze čerpá vodu a živiny z půdy. Tento systém je velmi složitý a to může být i důvodem proč se nám ne vždy podaří dosáhnout úspěchu při pěstování. Záleží na mnoha faktorech – druhu houby, druhu stromu, stáří dřeva, půdě a prostředí. Pokud připravíme odpovídající podmínky pro vývin a dojde k symbióze houby s dřevem, tak první plodnice by se měly objevit po 2-3 letech od naočkování.

Liška obecná (houba) - substrát pro pěstování parametry:

  • Hmotnost balení: cca 100 -150 g
  • Uchování: v chladu a suchu, optimální teplota 4 - 5°C
  • Vhodné stanoviště: s lesními dřevinami, stinné
  • Vhodná doba výsadby: od dubna do pozdního podzimu
  • První plodnice: cca po 2 - 3 letech
Zboží zařazeno v kategoriích
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.